Sebapoznavánie, čo toto slovo znamená?

 

Neviem ako Vy, ale v poslednej dobe si začínam uvedomovať, že je pre mňa nutnosť naučiť sa rozumieť sám sebe a svojm myšlienkovým pochodom.

Tých, ktorým napadlo, že nasledujúci článok je pre psychicky narušených, pravdepodobne sklamem. Vy si teda radšej prečítajte iný z našich článkov, napríklad zdravé Smoothy recepty alebo Geodventure .

Pre tých z Vás, ktorí si uvedomujú cenu sebapoznávania, mám skvelý tip na Slovenskú aplikáciu od šikovného vývojára, ktorý vytvoril aj ďalšie aplikácie ako kalendár na pripomenutie menín.

O aplikácii Buď vedomý som sa dozvedel už pred nejakou dobou. Od tej doby ju skúšam a zisťujem, či funguje po technickej stránke ale tiež či môže byť reálnym nástrojom pri sebapoznávaní.

 

sebapoznávanie-bud-vedomi-app

 

Za seba môžem povedať, aplikácia Buď vedomý je skvelý nástroj k sebapoznávaniu. Na to aby ste túto aplikáciu využili naplno, bude potrebná aj Vaša spolupráca.

Pýtate sa ako Vám aplikácia Buď vedomý pomôže pri sebapoznávaní vašich myšlienkových pochodov?

Aplikácia obsahuje cvičenia od dvoch uznávaných odborníkov v problematike sebapoznávania. Tým prvým je E. Tolle a druhým je G.I Gurdžijeva.

Veľmi zjednodušene: filozofia E.Tolleho hovorí, že naplno žiť v prítomnosti je tou najlepšou cestou ku šťastiu a spokojnosti.

Aplikácia Buď vedomý obsahuje cvičenie Tu a Teraz. Toto cvičenie je veľmi jednoduché, zazvoní Vám mobil/tablet a vy si urobíte jednoduchý test.

Otázky z testu vidíte na obrázku.

Hovoríte si ako Vám to pomôže v sebapoznávaní?

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že tento test mi pomohol otvoriť oči. Nikdy som si ani neuvedomil, ako často sa nesústreďujem na veci, ktoré prežívam tu a teraz ale zároveň míňam svoj čas rozmýšľaním o svojej minulosti alebo fantazírovaním o budúcnosti.

G.I Gurdžieje priniesol druhý test, ktorý sa taktiež nachádza v aplikáciii. Ide o cvičenie STOP. Veľmi zjednodušene: Váš mobil zazvoní a vy prerušíte všetko čo robíte a zostanete nehybne dovtedy, kým zariadenie znova nevydá zvuk.

Viac informácií a inštrukcií k týmto cvičeniam nájdete priamo v aplikácii alebo na webe vývojára, link: TU

Prečo sa mi páči aplikácia Buď vedomý? Pretože je komplexná a obsahuje skvelé funkcionality, ktoré dotvárajú skvelý pocit z tejto aplikácie. Tieto funkcie pomáhajú z týchto cvičení vyťažiť maximum pri sebapoznávaní.

Napríklad spomeniem funkciu grafického vyhodnotenia, kde si môžete nastaviť rôzne filtre a skúmať rôzne spojitosti medzi Vašimi myšlienkami, pocitmi či činnosťami.

Pre zaujímavosť, mne vyšlo, že keď sa učím do školy, tak som pravidelne v strese. :D

Samozrejme aplikácia obsahuje aj všetky funkcie, na ktoré sme zvyknutí ako nastavenia, informácie o aplikácii alebo taktiež možnosť zálohovania dát (v platenej verzii).

V neplatenej verzii sú samozrejme niektoré obmedzenia. Pre mňa tými najväčšími boli evidencia a vyhodnotenie maximálne 10 signálov a taktiež nastavenie časového obmedzenia signálov aplikácie len od 8:00-16:00.

Záver

Sebapoznánie je zdĺhavá cesta. O tom nikto nepochybuje. Je to cesta, ktorá je nesmierne ťažká a často bolestná. Aplikácia Buď vedomý je skvelým pomocníkom a nástrojom pri tejto ceste. Samozrejme, aj tu by sa našli isté nedostatky: neexistuje iOS verzia, občas nie všetko úplne funguje. Stretol som sa stým, že som musel preinštalovať aplikáciu pretože v cvičení od E.Tolleho sa mi nezobrazovali zaškrtávacie políčka. Aj keď musím povedať, že sa mi to stalo iba raz a aj to v DEMO verzii, takže to bola skôr náhoda. Koniec koncov je však zrejmé, táto aplikácia ma úplne nadchla a pre mňa je perfektná.

+

Funkcionalita

Možnosť nastavenia všetkých dôležitých vecí

Možnosť nastavenia vlastnej MP3 skladby ako signál (len v platenej verzii)

Nemá iOS verziu

 

Be conscious
Be conscious
Developer: Peter Nemec
Price: Free
The app was not found in the store. :-(

One thought on “Sebapoznavánie, čo toto slovo znamená?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *