Príbeh zakladateľa By square

 

Ponúkame vám rozhovor so zakladateľom By square. V článku odpovedá na pár zaujímavých otázok.
• bysquare sa údajne zrodili pri fľaši dobrého vína – je to pravda? Ako ste prišli na tento nápad?
Ako sa hovorí „In Vino Veritas“ ☺ No pravda je oveľa prozaickejšia. Môj background je účtovníctvo a finančný manažment. Popravde, už ma prestalo baviť stále prepisovať platobné a fakturačné údaje faktúr. V jednej reportáži predstavili možnosť nákupu potravín v metre cez veľkorozmerný plagát , kde sú zobrazené produkty s QR kódmi ktoré načítavaním cez mobilný telefón dávate do nákupného košíka a pri návrate domov ich máte pripravené pred dverami ☺
No a vtedy som prišiel na nápad využiť QR kódy ako nosič infomácií platobných a fakturačných údajov.

• Koncept, ktorý na začiatku predsa len vznikol, sa aj časom zmenil?
Tento prvotný nápad sme „prehnali“ cez Google a iné dostupné informačné zdoje ale nenašli sme podobné riešenie. Pri tvorbe riešenia sme sa na základe kapacitných obmedzení QR kódu rozhodli pre samostatné použitie platobného a fakturačného QR kódu.

Sny sú niekedy krásne, ale realizácia a realita bývajú celkom tvrdé. Ako to bolo u teba? Aký bol prechod na bankový štandard?
Po finalizácii technického riešenia sme návrh predstavili mnohým bankám a oficiálne predstavili verejnosti v marci 2012. Boli sme milo prekvapení kladným prijatím riešenia vačšinou komerčných bánk. Táto spolupráca vyvrcholila prijatím platobného QR kódu PAY by square za slovenský štandard pre platobné QR kódy.
o Pod otázka, Je to pre teba taký splnený sen? Vytvoriť niečo hodnotné?
Pre mna osobne je najdôležitejší fakt, že PAY by square denne uľahčuje život mnohým ľudom. Z toho mám úprimnú radosť.

• Čo pre teba znamená bysquare?
o Čo má tento názov symbolizovať?
Keďže QR kód je definovaný ako štvorec, tak výber komerčného názvu riešenia sa sám ponúkal ☺ myslím, že sme vybrali správne a táto značka má už dobré meno u širokej verejnosti.

• Reagujú ľudia lepšie na to, keď zistia, že ste Slovenská spoločnosť?
Veľakrát sa stáva, že nám slovenskí záujemncovia o riešenie píšu v angličnite a následne sú prekvapení, že sme slovenská spoločnosť. Vtedy sa „ľady“ roztopia a hneď si viac rozumieme ☺

• bysquare je dielom grafickej dizajnérky a ilustrátorky YX a AABB so zázemím v BB sektore. Ako máte rozdelené úlohy?
Grafické spracovanie sme riešili s renomovanou reklamnou agentúrou 2Create.
Z toho vznikol celý logomanuál registrovanej značky by square.

• Od prijatia za slovenský štandard k prvým predajným trhom prešli len dva mesiace – to bol bleskový proces. Ako ste to dokázali?
o Za aký dlhý čas ste vytvorili a čo všetko bolo potrebné zabezpečiť? (toto mi pride asi ako lepsia varianta)
Už v lete 2012 PAY by square bol implementovaný do mobilnej bankovej aplikácie Slovenskej sporiteľne a zároveň sa objavil na faktúrach užívateľov zo Superfaktúry.
Tým získali užívatelia prvý krát možnosť zaplatiť reálnu faktúru cez PAY by square.
• Mali ste na začiatku pripravený strategický plán?
Áno, ako každý start-up sme si pripravili plán a zároveň sme ho viackrát menili ☺

• Koľko faktúr vygenerujete mesačne? (áno, viem že nevieš presne povedať)
Na Slovensku sa faktúry obsahujúce PAY by square rátajú v miliónoch. Už všetci významní telco operátori tlačia PAY by square na svoje faktúry a už každá retailová banka má PAY by square implenetovaný.

• Aké máte zatiaľ ohlasy na PAY by square
Používatelia sú spokojní a platenie cez QR kód si pochvaľujú. Veď tým ušetria veľa času a starostí pri tak „obľubenej“ činnosti ako je platenie účtov.

• Aký je rozdieľ medzi PAY bysquare a INVOICE bysquare
Ten zakladný je v použití. PAY by square obsahuje platobné údaje a INVOICE by square veľmi pomáha účtovníkom pri spracovaní účtovníctva. Obsahuje totiž legislatívne povinné fakturačné údaje ako sú napríklad sadzby a výška DPH. Jednoduchým načítaním QR kódu kompatibilnou aplikáciou bez potreby prepisovania údajov zaúčtujú potrebné údaje z faktúry do účtovníctva.

• Čo je to QR kód a koľko dát vie v sebe uložiť?
QR kód je dvojrozmerný čiarový kód, ktorý vyvinula japonská spoločnosť Denso-Wave v roku 1994 pre automotive priemysel. Skratka „QR“ pochádza z anglického označenia Quick Response (Rýchla reakcia), keďže kód je navrhnutý s ohľadom na rýchle dekódovanie.
Môže obsahovať viac ako 4 000 alfanumerických znakov ale taktiež veľmi závisí na fyzickej veľkosti a hustote QR kódu. By sqare QR kódy dokážu uchovať 550 alfamumerických znakov pri akceptovateľnej veľkosti a hustote bodov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *