Ako vytvoriť úspešnú mobilnú aplikáciu?

 

5 prvkov úspešnej mobilnej aplikácie

Revolúcia v mobilných aplikáciách naberá na obrátkach rapídne rýchlo. Firemné spoločnosti si uvedomili hodnotu vývoja mobilných aplikácií. Iba naozaj dobrá mobilná aplikácia zaujme konečných užívateľov a pomôže k dosahovaniu podnikateľských cieľov. Otázkou zostáva čo sú tie dôležité elementy dobrej mobilnej aplikácie, ktorá vynikne pred ostatnými?

UI a UX mobilnej aplikácie

Stretli ste sa s aplikáciou, ktorej trvalo večnosť kým sa načítali všetky jej multimédiá? Alebo s takou, v ktorej ste pri vyplňovaní formulára museli začať od začiatku, pretože ste nezadali správny formát telefónneho čísla? Tieto “zážitky” z užívateľského rozhrania (UI) a užívateľskej skúsenosti (UX) sú veľmi časté a aj otravné. Nemusí ísť o zlú aplikáciu, jednoducho sa mohol zanedbať dizajn užívateľskej skúsenosti. Vývoj dizajnu UX je podstatný pri získavaní si konečných užívateľov, najmä ich emocionálnej reakcie. Motívom mobilnej aplikácie je naplnenie kľúčových cieľov akými sú budovanie značky, reputácia,

samotná trafika v mobilnej aplikácií a koniec koncov zisk firmy. A práve pri týchto cieľoch vám dizajn užívateľského prostredia môže pomôcť. Môže existovať veľa aplikácií, ktoré budú ponúkať podobné funkcie ako tá vaša. Ale iba vaša aplikácia bude prehľadná, jednoduchá s ľahkým používaním. A to bude vaša konkurenčná výhoda. Preto hneď od začiatku vývoja mobilnej aplikácie myslite na jej užívateľské rozhranie a dizajn.

Architektúra mobilnej aplikácie

Správna architektúra mobilných aplikácií je dôležitá pre uľahčenie rýchleho vývoja mobilných aplikácií nakoľko poskytuje vhodnú integráciu s rôznymi systémami. Ak napríklad vytvoríte mobilnú aplikáciu pre operačný systém Android a v budúcnosti ju budete chcieť spraviť aj pre iOS, vďaka dobrej architektúre to budú mať programátori uľahčené a celkový proces vývoja mobilnej aplikácie sa skráti. Rovnako to platí nielen pri prenosnosti aplikácie, ale aj databáz či iných komponentov. Vďaka dobre štruktúrovateľnej mobilnej architektúre sa zrýchli funkčnosť aplikácie, sťahovania, inštalácie, ale aj celkové interakcie.

Biznis proces pri tvorbe aplikácie

Rozhodli ste sa vytvoriť mobilné riešenie, je to ale naozaj to, čo potrebujete? Pred vývojom mobilnej aplikácie by ste mali zobrať do úvahy vaše biznis ciele a až potom sa rozhodovať akú technológiu použiť. Nestačila by vám iba mobilná webstránka namiesto mobilnej aplikácie? Ak väčšina vašich návštevníkov prichádza z webových stránok, tak vám pravdepodobne postačí verzia webstránky pre mobilné zariadenia. Ak nápad vašej aplikácie nevyžaduje internetové pripojenie, v tom prípade bude lepšou voľbou mobilná aplikácia. Ak vaša aplikácia požaduje GPS, integráciu užívateľa alebo mail, bude lepšie zvoliť natívnu aplikáciu, ktorá všetky potrebné informácie zoberie priamo z mobilu.

Náklady a budget mobilnej aplikácie

Budget na aplikáciu je dôležitý prvok pri tvorbe mobilnej aplikácie. Môže sa stať, že firma neodhadne dobre všetky náklady na vývoj aplikácie a náklady na jej vývoj sa navýšia. Vám to samozrejme spôsobí iba komplikácie nakoľko na vývoj aplikácie máte obmedzený budget. Úspešná mobilná aplikácia teda bude mať dobre prepracovaný plán jej tvorby aj s predpokladaným časom trvania a nákladmi. Obráťte sa preto na odborníkov a skúsených vývojárov, ktorí majú za sebou väčšie projekty a vedia lepšie odhadnúť cenu a dobu trvania mobilnej aplikácie.

Sprievodca recenzie aplikácie

Po vývoji mobilnej aplikácie a jej testovaniu nastáva fáza, kedy sa aplikácia dostane na trh. Či už využijete AppStore, Google Play Store alebo iný store, existuje určitý sprievodca, ktorý vysvetľuje, čo by mala aplikácia pred uverejnením do obchodu s mobilnými aplikáciami mať. Výstižné meno, pútavý popis aplikácie, ale aj pekná ikona sú základnými elementami v ASO (App Store Optimization) stratégii. Preštudujte si viac o ASO stratégii a uveďte na trh úspešnú mobilnú aplikáciu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *